Ta strona używa ciasteczek (cookies). Dzięki, którym nasz serwis może działać lepiej.

Szanowny Użytkowniku, zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. chcielibyśmy poinformować Cię o sposobach oraz zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych na stronach naszego serwisu. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Recenzje książek

 

 

ŻURAŃSKI J.A., GODLEWSKI T.: O przemarzaniu gruntu w Polsce. Instytut Techniki Budowlanej, Warszawa 2017, stron 250.

 

 

             Monografia ukazała się w serii wydawniczej „Prace naukowe” jako kolejna, już 466 pozycja tej serii. W przedmowie współautor dr inż. Tomasz Godlewski napisał: Z wielkim żalem informuję Szanownych Czytelników, że  na początku października 2017 r. zmarł wybitny specjalista w zakresie oddziaływań klimatycznych w budownictwie, cierpliwy mentor i wspaniały człowiek – główny inicjator i współautor książki, dr hab. inż. Jerzy Żurański, prof. ITB. Niniejsza monografia jest ostatnim dziełem Profesora z wielu opublikowanych, a dotrzymana obietnica jej dokończenia to hołd dla Jego licznych zasług oraz osobiste podziękowanie. Świat nauki i praktyki budowlanej poniósł wielką stratę.

W monografii przedstawiono wyniki analizy statystycznei i probabilistycznej głębokości przemarzania gruntu w Polsce, a ściślej – głębokości położenia izotermy zerowej, wyznaczonych na podstawie probabilistycznej analizy danych pomiarowych z 45 stacji meteorologicznych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego, z okresu od 1981/1982 do 2011/2012.  Omówiono czynniki wpływające na przemarzanie gruntu w zakresie losowo zmiennych zjawisk zewnętrznych (klimatycznych) oraz w zakresie częściowo stałych, a także częściowo losowo zmiennych (pod wpływem warunków zewnętrznych) właściwości gruntu. Oprócz czynników zewnętrznych, wpływających na głębokość przemarzania, omówiono czynniki związane z podłożem, takie jak rodzaj gruntu, jego struktura i stan, skład, zawartość wody. Przeanalizowano również problem rzeczywistej głębokości przemarzania gruntu w kontekście położenia izotermy zerowej oraz omówiono techniki i metody pomiarowe głębokości przemarzania gruntu stosowane w Polsce. Przedstawiono dotychczasowy stan normalizacji w omawianym zakresie.  

Na podstawie zaprezentowanych wyników analiz oceniono, że należy zmienić dotychczasową mapę stref przemarzania gruntu w Polsce. Podano, że te wyniki wskazują na możliwość utworzenia czterech stref przemarzania i jednej podstrefy. Zamieszczono propozycję nowej mapy tych stref. Przedstawiona monografia – jak piszą Autorzy – otwiera nowy etap w ocenie głębokości przemarzania gruntu, dotyczący wykorzystania wyników bezpośrednich pomiarów temperatury w gruncie do prognozowania głębokości jego przemarzania. Podano propozycje dalszych prac w tym zakresie.    Zamieszczono bibliografię zawierającą 81 pozycji, a także 5 załączników.

Monografia powinna zainteresować w szczególności projektantów, rzeczoznawców budowlanych, a także badaczy. (sp).

* * *

Sekcja Wydawnictw Naukowych ITB: 02-656 Warszawa, ul. Ksawerów 21, tel. 22-843-35-19, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.itb.pl

 

 

 

Szukaj