Ta strona używa ciasteczek (cookies). Dzięki, którym nasz serwis może działać lepiej.

Szanowny Użytkowniku, zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. chcielibyśmy poinformować Cię o sposobach oraz zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych na stronach naszego serwisu. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Recenzje książek

 

 

KAMMEYER H.-U. (red. – Bundesingenieurkammer): Ingenieurbaukunst 2018 (Inżynierska  sztuka budowlana 2018).
Ernst & Sohn, Berlin 2018. Stron 180, rysunków 245, pozycji piśmiennictwa 13, cena 39,90 euro.

Książka jest wydawana corocznie od roku 2001. W wydaniu z 2018 r. zawiera  21 prac 40 autorów. Dotyczą one wybranych wyróżniających się dzieł budownictwa Są to prace projektowe (1÷17) oraz dotyczące badań, historii i eseistyki (18÷21). Niżej wymieniono zamieszczone prace.

1 – Minimalne naruszenie światowego dziedzictwa UNESCO – nowe organy bazyliki  Konstantyna w Trewirze (Trier). Pokazano, jak można wstawić w bazylice nowe organy, wpisujące się dobrze w jej surowe wnętrze.

2 –  Smukłość i rozpiętość – most Pokoju w Lyonie. Jest to stalowa kładka dla pieszych nad Rodanem (l = 160 m) w postaci łuku nad rzeką w symbiozie ze smukłą belką w przyległym nadrzecznym parku.

3 – Kompleksowa forma swobodna z powłoką membranową – Nuvola w nowym centrum kongresowym w Rzymie. Jest to wielka stalowo-szklana konstrukcja budynku o wymiarach w rzucie 126 × 65 m i wysokości 29 m.

4 – Modularne budowanie domów taniego budownictwa – przykład osiedla aktywnych       domów w Winnenden. Przedstawiono koncepcję 2. generacji budownictwa prefabrykowanego, zakładającą złożenie budynku z gotowych modułów, o ujednoliconych połączeniach w warunkach optymalnych procesów realizacji.

5 – Parametryczne planowanie skomplikowanej geometrii – nowe planetarium Europejskiego Obserwatorium w Monachium. Projekt zbliżony do geometrycznej konstelacji dwóch wzajemnie stapiających się gwiazd w supernową, będący wielkim wyzwaniem w obszarze  komputerowego oprogramowania.

6 – Fasada z fantastycznym efektem „Elbphilharmonie” jako nowy architektoniczny znak Hamburga – nowatorskie zastosowanie w fasadzie budynku szkła giętego i zadrukowanego.

7 – Poszukiwanie idealnej formy – rekonstrukcja żebrowego sklepienia pętlicowego      w drezdeńskiej kaplicy zamkowej. Interdyscyplinarny zespół historyków sztuki, architektów, inżynierów konstruktorów i zaangażowanych wykonawców opracował sposób odwzorowania historycznego sklepienia.

8 – Największa kamera Europy – Europejski Laser Rentgenowy XFEL w Hamburgu.       Techniczne potrzeby w zakresie nanometrii zrodziły niecodzienne wyzwania w zakresie rozwiązań konstrukcyjnych.

9 – Smukłość i transparentność – znaczące mostowe przeprowadzenie drogi nad autostradą A70, stanowiące przykład zharmonizowania potrzeb estetycznych, technicznych i ekonomicznych w budowie mostów.

10 – Nowa filharmonia nad Łabą – Pałac Kultury w Dreźnie. Zaprezentowano architektoniczną i budowlaną adaptację idei dawnego „Pałacu Kultury” do potrzeb nowej filharmonii.

11 – Skręcony budynek biurowy „Nieuwe Provinciehuis” w Antwerpii. Nowa siedziba władz prowincjonalnych łączy w sobie wieżowy budynek biurowy (h = 58 m) i niższy budynek kongresowy.

12 – „Taniec lekkich stóp” na ruchomym podłożu – podparty cięgnami dach stadionu w rejonie trzęsień ziemi Krasnodaru. Stadion zbudowany w roku 2016 ma 33 000 miejsc.

13 – Krótki czas budowy i duża elastyczność w użytkowaniu poprzez innowacyjne segmenty – most w Greisselbach. Jest to nowa koncepcja prefabrykowanych i sprężanych betonowych płyt jezdni mostu (l = 32,50 m), opartych  na dwóch stalowych dźwigarach skrzynkowych.

14 – Przejrzysta demokracja – Dom Europejskiej Historii w Brukseli. Powstał w wyniku przebudowy gmachu z roku 1930, przy czym wprowadzono nową obudowę, zawierającą bardzo lekką fasadę ze stali i szkła.

15 – Konstrukcja nośna jako integralna część idei energetycznej – Fabryka ETA Uniwersytetu Technicznego w Darmstadt. Powstał budynek wykorzystujący także „ciepło wewnętrzne”, tworzone w trakcie procesu produkcyjnego fabryki.

16 – Ochrona dziedzictwa i ochrona zwierząt – sanacja pomieszczenia słoni w zoo Hellabrunn. Konstrukcja nośna dachu w formie zestawu przeziernych kopuł wprowadza do wnętrza dużo światła dziennego, spełniając jednocześnie wymagania budowlane i współczesne aspekty ochrony zwierząt.

17 – Spektakularny montaż wspornikowy na wysokości – most nad doliną rzeki Lahn w Limburgu. Najstarszy most autostradowy, zbudowany w latach 1937–1939, był ciągiem wielu łuków kamiennych. Po zniszczeniach podczas wojny zbudowano w latach 1960–1964 belkowy most z betonu sprężonego; oceniono, że jego żywotność powinna się skończyć w roku 2015. Dlatego obok oddano do użytku nowy most, zbudowany metodą montażu wspornikowego.

18 – Domy adaptacyjne (r)ewolucja przez dopasowanie. Światowe budownictwo wykorzystuje dziś 60% zasobów naturalnych, tworzy 60% całej masy odpadów i potrzebuje 35% całej energii. Omówiono badania 14 instytutów Uniwersytetu w Stuttgarcie mające na celu poprawę  w tym zakresie.

19 – Twory okrągłe muszą wnikać w kątowe. Powłoka badawcza Biebricher Dywidaga rok 1931 – omówiono rozwój kształtowania dachów powłokowych i podano nowe kierunki i realizacje w tym zakresie.

20 – Użebrowana powłoka siatkowa wielofunkcyjnej hali w Mannheimie – powstała w roku 1975 jest dziś największą tego rodzaju drewnianą halą na świecie. Wskutek jej złego stanu, podjęto potrzebne badania, prowadzące do rewaloryzacji hali.

21 – Inżynierowie bez granic – budynek szkoły dla dzieci w Hopley, Zimbabwe.       Przybliżono idee projektu i realizację budynku (murowanego z cegły). Zawarto informacje o obiekcie, czasie budowy, inwestorach, inżynierach i architektach, wykonawcach i stosownych wyróżnieniach.

Książka zawiera aktualne wiadomości w zakresie budownictwa i architektury. Dlatego powinna być interesująca także dla czytelnika w Polsce.

Prof. dr hab. inż. Zbigniew Cywiński

Szukaj