NURZYŃSKI J.: Akustyka w budownictwie. Wydawnictwo PWN, Warszawa 2018, stron 338.
Akustyka zajmuje się dźwiękiem zjawiskami związanymi z powstawaniem, propagacją i oddziaływaniem fal dźwiękowych na otoczenie. Książka przedstawia zagadnienia związane z akustyką z punktu widzenia budownictwa. Jednym z istotnych aspektów jest ochrona przed hałasem; zagadnienia akustyczne są zaliczane do problemów o istotnym znaczenia do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju.
Omawiana publikacja składa się z wykazu ważniejszych oznaczeń, wprowadzenia, 6 rozdziałów i obszernej bibliografii (249 pozycji). Rozdział 1. dotyczy warunków akustycznych w środowisku. Przedstawiono w nim podstawowe zasady powstawania i rozchodzenia się dźwięku, wskaźniki oceny hałasu oraz parametry akustyczne źródła dźwięku. Podano charakterystyki głównych źródeł hałasu środowiskowego jak np. hałas lotniczy, kolejowy, roboty budowlane, obiekty i instalacje przemysłowe, działalność usługowa itp. Omówiono zagadnienia związane z planowaniem inwestycji budowlanych i zarządzaniem istniejącymi w kontekście ochrony przed hałasem.
W rozdziale 2. scharakteryzowano właściwości akustyczne i mechanizmy rozprzestrzeniania się dźwięku w budynku, a także parametry określające właściwości izolacyjne wyrobów budowlanych, model transmisji dźwięku oraz metodę wyznaczania parametrów akustycznych budynku na podstawie badań terenowych.
W rozdziale 3. ujęto charakterystyki akustyczne elementów i wyrobów budowlanych takich jak: ściany masywne, lekkie konstrukcje szkieletowe, drzwi, drzwi, dodatkowe ustroje izolacyjne, elementy ścian zewnętrznych, stropy, podłogi. Przedstawiono charakterystyki akustyczne materiałów, wyrobów i ustrojów dźwiękochłonnych oraz omówiono zagadnienie izolacyjności akustycznej w kontekście właściwości termicznych przegród.
Krótki rozdział 4. dotyczy ważnych zagadnień związanych z formalnymi uwarunkowaniami ochrony akustycznej budynku. Zawarto w nim krótką informację o rozporządzeniu Unii Europejskiej, przepisach Prawa budowlanego dotyczących ochrony akustycznej oraz podano normy dotyczące akustyki budowlanej.
Rozdział 5. dotyczy ochrony przez hałasem w budownictwie mieszkaniowym. Przedstawiono w nim podstawowe źródła hałasu w budynkach mieszkalnych oraz omówiono m.in. wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej przegród zewnętrznych i ścian wewnętrznych oraz stropów, a także problem ochrony przed drganiami.
W rozdziale 6 przedstawiono wybrane zagadnienia akustyczne w budynkach użyteczności publicznej z uwzględnieniem specyfiki zagadnień akustycznych wynikających ze funkcji budynku.
Książka może być przydatna dla studentów wydziałów budownictwa i architektury, a także jest adresowana do osób zajmujących się zagadnieniami akustycznymi w budownictwie.
Monika Kubisiak