Ta strona używa ciasteczek (cookies). Dzięki, którym nasz serwis może działać lepiej.

Szanowny Użytkowniku, zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. chcielibyśmy poinformować Cię o sposobach oraz zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych na stronach naszego serwisu. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Recenzje książek

 

 

JÄGER W. (red.): Mauerwerk Kalender 2018 (Konstrukcje murowe – Kalendarz 2018). Ernst & Sohn, Berlin 2018, Stron XVIII+570, rysunków 382, tablic 97(+373), pozycji piśmiennictwa 523. Cena 149,- euro.

 

 

Tegoroczny „Kalendarz” jest jego kolejnym 43. rocznikiem. Tym razem szczególny nacisk położono na mosty i budownictwo istniejące. Skupiono się na próbach obciążeń i sprawdzianach obliczeniowych mostów murowanych. Przekazano pogłębioną wiedzą na temat nośności mostów sklepionych. Przedstawiono praktyczne wykorzystywanie obowiązujących przepisów w utrzymaniu, remontach i przebudowie klasycznych ustrojów murowych – także w odniesieniu do bezpieczeństwa pożarowego.

Książka składa się z sześciu rozdziałów głównych. Jest poprzedzona słowem wstępnym redaktora i zakończona wykazem haseł. Napisało ją 45 autorów z Niemiec.

W rozdziale A opisano materiały i produkty, a szczególnie właściwości fizyczne elementów i ustrojów muru oraz zapraw tynków, nowy rozwój budownictwa murowego nawiązujący do współczesnych aprobat nadzoru budowlanego, charakterystykę wytrzymałości na ściskanie ustrojów z lekkich elementów betonowych.

Rozdział B zawiera wiadomości dotyczące próby obciążeniowej pewnego mostu murowanego, w tym  planowania i przygotowanie badań doświadczalnych oraz ich wykonania, analizy obliczeniowej za pomocą nieliniowej symulacji MES, wprowadzenia sił w podporę łuku, wykorzystania ścieżki laserowej i terrystycznej interferometrii mikrofalowej (GBSAR), terrystycznego skanowania laserowego na potrzeby pomiaru deformacji, optycznej korelacyjnej techniki pomiarowej odkształceń indukowanych obciążeniem. Rozważono też ustrój murowy zorientowany w przyszłość, utrzymanie i naprawę ustroju murowego,  przebudowę i rozbudowę zespołu budynków zabytkowych.

Rozdział C został poświęcono omówieniu zasad stosowania cząstkowych współczynników bezpieczeństwa w analizie konstrukcji murowych, a rozdział D dotyczy ochrony przeciwpożarowej konstrukcji murowych w przypadku zespolonych systemów izolacji cieplnych oraz determinowanej postępowaniem według Eurokodu 6.

W rozdziale E omówiono normy, aprobaty i przepisy dotyczące budownictwa murowego, a w rozdziale F – pięć ostatnio zakończonych i jedenaście prowadzonych w Niemczech projektów badawczych.

Książka jest ważną pozycją literatury poświęconej współczesnej analizie konstrukcji murowych. Zasługuje na uwagę specjalistów – także w Polsce.

Prof. dr hab. inż. Zbigniew Cywiński

Szukaj