Ta strona używa ciasteczek (cookies). Dzięki, którym nasz serwis może działać lepiej.

Szanowny Użytkowniku, zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. chcielibyśmy poinformować Cię o sposobach oraz zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych na stronach naszego serwisu. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Recenzje książek

 

 

 

KOSECKI A.: Kontraktowanie realizacji przedsięwzięć budowlanych. Wydawnictwo Naukowe PWN. Wydanie I, Warszawa 2010. Stron 184.

 

 

 

Książka została opublikowana w serii „Dla menadżerów budownictwa”, wydawanej przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Pierwszą pozycją tej serii była publikacja „Roboty budowlane. Przerwy w równomiernej realizacji prac”, omówiona w nr. 2/2019 „Inżynierii i Budownictwa”.

Podstawowym założeniem książki jest przedstawienie zagadnień związanych z realizacją przedsięwzięć budowlanych na podstawie istniejącego porządku prawnego. Jej treść składa się z wprowadzenia, 13 rozdziałów, zakończenia, wykazu literatury oraz spisu rysunków i tablic.

W rozdziale 1. określono pojęcie umowy o roboty budowlane oraz omówiono zasadę swobody umów w świetle przepisów Kodeksu cywilnego. Rozdział 2. dotyczy podstawowych cech przedsięwzięć budowlanych, mających m.in. wpływ na konstruowanie umów o roboty budowlane, a także wybór kontrahentów i wykonawców robót budowlanych.. Rozdział 3. zawiera wiadomości na temat umów o roboty budowlane. Omówiono w nim m.in. sposoby ustalania ceny umownej – z góry (niezmienna cena) lub z dołu (zwrot kosztów), podstawowe odmiany umów zawieranych według zasady niezmiennej ceny. Zestawiono podstawowe zalety i wady zasady niezmiennej ceny i zwrotu kosztów oraz omówiono modyfikacje zasady zwrotu kosztów. W rozdziale 4. przedstawiono ogólne metody postępowania prowadzące do zawarcia umowy o roboty budowlane, w tym również zasady wyboru wykonawcy robót, a w rozdz. 5. – procedury przetargu nieograniczonego i ograniczonego, zasady przygotowania ofert, a także strategie przetargowe oraz zalety i wady obu rodzajów przetargów. Rozdział 6. dotyczy zasad negocjacji oraz zalet i wad tej metody dochodzenia do zawarcia umowy o roboty budowlane. W kolejnym rozdziale omówiono procedury występujące w przetargu dwustopniowym.

W rozdziale 8 omówiono umowy o projektowanie i budowę, zasady wyboru kontrahenta oraz zalety i wady tego rodzaju umów, a w rozdz. 9. – m.in. zasady wyboru kontrahenta, jego obowiązki oraz powiązania prawne i operacyjne pomiędzy uczestnikami przedsięwzięcia. Porównano też umowę o zarządzanie przedsięwzięciem budowlanym z umową o zastępstwo inwestycyjne. Rozdział 10. dotyczy umów o projektowanie i zarządzanie w budownictwie, a rozdz. 11. – umów o realizację serii obiektów budowlanych. W rozdziale 12 przedstawiono umowy tzw. parteringu (partnerstwa) w realizacji przedsięwzięć budowlanych, z uwzględnieniem zasad wyboru partnerów i tworzenia zespołu partnerskiego. Rozdział 13. Zawiera informacja na temat warunków kontraktowych wydanych przez FIDIC oraz opinie o stosowaniu tych warunków w praktyce.

Książka może być przydatna dla inżynierów uczestniczących w przygotowaniu realizacji przedsięwzięć budowlanych, konsultantów, doradców, jak również studentów kierunków budowlanych i zarządzania w budownictwie. (mk).

* * *

Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN. ul. G. Daimlera 2, 02-460 Warszawa, tel. 22 69 54 321, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; www.pwn.pl

Szukaj