Ta strona używa ciasteczek (cookies). Dzięki, którym nasz serwis może działać lepiej.

Szanowny Użytkowniku, zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. chcielibyśmy poinformować Cię o sposobach oraz zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych na stronach naszego serwisu. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Recenzje książek

 

KAMMEYER H.-U. (red. – Bundesingenieurkammer): Ingenieurbaukunst 2019. (Inżynierska sztuka budowlana 2019). Ernst & Sohn, Berlin 2019. Stron 182, rysunków 261, pozycji piśmiennictwa 25; cena 39,90 euro.

 

 

Tegoroczne wydanie książki jest poświęcone wyróżniającym się  obiektom budownictwa, zaprojektowanym w Niemczech przez 52 autorów pochodzących głównie z Niemiec, ale też z Austrii, Belgii, Chin, Francji, Norwegii, Włoch i Szwajcarii, zrealizowanych w różnych rejonach świata – od europejskiej północy do południa antypodów. Książka jest podzielona na 22 rozdziały, scharakteryzowane poniżej.

 1. „Hightech” w pomniku – dotyczy rewaloryzacji historycznego gmachu opery państwowej „Unter den Linden” w Berlinie. W celu podniesienia przekrycia widowni zastosowano nowoczesne elementy ceramiczne, wzmocnione szklanymi włóknami.
 2. Budowa nowego podnoszonego mostu w Hamburgu – most o rozpiętości około 104 m tworzą dwie odrębne konstrukcje, służące osobno do ruchu drogowego i kolejowego.
 3. „Futurium” w rządowej dzielnicy Berlina – gmach zbudowano jako obiekt sztuki, architektury i inżynierii (por. okładkę książki).
 4. Nowa szkoła inżynierska na południowym obrzeżu Paryża jako część „Campus Saclay” – międzynarodowego klasteru badań i technologii. Zaprojektowano konstrukcję kratową typu stal/szkło, z przezroczystymi „poduszkami” dachu.
 5. Estetyka budowania – most Tamina w Szwajcarii. Obiekt czyni zadość tradycji kreowania takich konstrukcji w krajobrazie górzystym kraju.
 6. Dynamiczne przekrycie areny Schierker Feuerstein w rejonie sportów zimowych Saksonii-Anchalt, wpisujące się doskonale w miejscowy krajobraz..
 7. Elementy z recyklingu w budownictwie – eksperyment szwajcarski „Urban Mining & Recycling”. Składane moduły konstrukcyjne zastosowano w powtarzalnym budownictwie mieszkaniowym.
 8. Konstrukcyjne drewno i ochrona przed pożarem – nowa hala gimnastyczna w Haiming (Bawaria). O zastosowaniu drewna zadecydowały wymagania lokalnego krajobrazu.
 9. Niebo ze szkła nad centrum handlowym w Melbourne. Przekrycie wykonano w postaci powłoki ze stali i szkła.
 10. Światowy pomnik budownictwa na Rugii. Dawne założenie wypoczynkowe otrzymało nową formę architektoniczną, nie naruszając idei „pomnika”.
 11. Nowy budynek podejmowania klientów zakładu ubezpieczeń „Hansemerkur AG” w Hamburgu. Obiekt harmonijnie włączono w części pochodzące z różnych epok – wykorzystano stal i szkło.
 12. Kreatywna sztuka inżynierska w nowej bibliotece miasta Oslo. Nowy obiekt tworzy zgodną całość z sąsiednią operą i Muzeum Muncha. Zastosowano innowacyjną konstrukcję tarczownicowego dachu z betonu sprężonego, z zawieszonymi fasadami ze stali i szkła.
 13. „Wielobok Saary” – zbudowano wielkowymiarową kratownicową rzeźbę ze stali i szkła, jako symbol odchodzącego w przeszłość górnictwa węglowego.
 14. Znamienna klamra pomiędzy dworcem i miastem. Jest to nowy dworzec autobusowy w miejscowości Heine, będący architektonicznym łącznikiem z tkanką miasta.
 15. Budowa najdłuższego w Niemczech mostu na drodze ekspresowej SS80 – konstrukcja kratowa nad głęboką doliną, służąca jako most tymczasowy podczas rewaloryzacji oryginalnego łuku betonowego z roku 1929.
 16. Budowla cechująca koloryt miasta – sanacja i przebudowa „Budynku Fińskiego” w Hamburgu. Oryginalny budynek trzonowy z roku 1960, z zawieszonymi kondygnacjami, poddano rewaloryzacji, głównie dotyczącej fasad i parteru.
 17. Zachowanie obiektu najstarszej kultury ludzkości – dach ochronny w Göbekli Tepe (Turcja). Nad odkrywkami budowli sprzed 10 000 lat zbudowano siodłową powłokę o wymiarach 37 × 45 m z lin i szklano-włóknistego wypełnienia, opartą na kratowych pierścieniach ze stali.
 18. Szklany dach centrum zakupów „Jinji Lake” w Sushou (Chiny). Zbudowano stalowo-szklaną powłokę falistą trójwymiarową.
 19. Koncepcje energetyczne jako istotna podstawa budownictwa zrównoważonego. Pokazano projekty tego rodzaju budynków.
 20. Poprzeczna hala peronowa dworca głównego w Lipsku. Hala zbudowana w roku 1912 jest częścią historii budynków z żelbetu. Przedstawiono historyczne tło oraz rewaloryzację obiektu w latach 60. i 90. ubiegłego wieku.

21 – Rzut oka na sąsiedztwo – uwagi do konkursów inżynierskich w Szwajcarii. Ujęto tu opinie autora artykułu w zakresie spełniania złożonych wymogów konkursowych.

 1. Kultura budownictwa w Niemczech – konkursy inżynierskie w dziedzinie mostów. Przedstawiono założenia konkursowe ministerstwa budowy kolei w Niemczech.

Książka może być interesująca także dla polskich inżynierów budownictwa i architektów.

 Prof. dr hab. inż. Zbigniew Cywiński

Szukaj