Ta strona używa ciasteczek (cookies). Dzięki, którym nasz serwis może działać lepiej.

Szanowny Użytkowniku, zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. chcielibyśmy poinformować Cię o sposobach oraz zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych na stronach naszego serwisu. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Recenzje książek

 

 

BRUNARSKI L.: Podstawy reologii konstrukcji z betonu. Instytut Techniki Budowlanej, Warszawa 2019, stron 139

 

 

.

                          Monografia została opublikowana w serii wydawniczej ITB pt. „Prace naukowe – monografie, rozprawy, studia”. Jej autorem jest prof. dr inż. Leslaw Brunarski, nauczyciel akademicki Politechniki Warszawskiej, następnie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, od 1954 r. pracownik Instytutu Techniki Budowlanej.

W słowie wstępnym Autor napisał m.in.: Reologia, nazywana też teorią pełzania, jest teorią, w której odmienne są tylko specyficzne związki fizyczne, zwane reologicznymi równaniami stanu lub związkami konstytutywnymi. Wyrażają je matematyczne relacje miedzy odkształceniami i naprężeniami, zachodzące w czasie, przy określonej temperaturze, w materiale o zdolnościach do odkształceń sprężystych, plastycznych i lepkich. W monografii przedstawiono dwa główne wątki:

– tworzenie i rozwój podstaw reologii w postaci jej związków konstytutywnych oraz kwantyfikacji, czyli sposobu ilościowego ujmowania zjawisk reologicznych (pełzania i relaksacji) w odniesieniu do betonu,

– metody uwzględniania podstaw reologii w kolejno nowelizowanych normach projektowania konstrukcji z betonu.

Treść pracy jest podzielona na osiem rozdziałów, w których omówiono kolejno: zjawiska reologiczne w materiałach budowlanych; techniczne teorie pełzania; modele reologiczne materiałów; uogólnione związki konstytutywne ciał lepko-sprężystych i analogie do ciał liniowo sprężystych; kwalifikację zjawisk pełzania betonu w poszczególnych reologicznych zjawiskach konstytutywnych; rozwój teorii pełzania betonu; stosowane klasyczne teorie dziedziczenia betonu; zastosowania podstaw reologii konstrukcji z betonu, w tym modyfikacje klasycznych teorii dziedziczenia oraz związki konstytutywne wykorzystane w Eurokodzie 2. W posłowiu podano uwagi Autora związane z problematyką ujętą w monografii. Zamieszczona bibliografia  ma 74 pozycje.

Monografia powinna zainteresować specjalistów zajmujących się konstrukcjami z betonu oraz studentów, doktorantów i pracowników naukowych. (sp).

            * * *

Sekcja Wydawnictw Naukowych ITB: 02-656 Warszawa, ul. Ksawerów 21, tel. 22-843-35-19, 22-566-42-08, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.itb.pl.

Szukaj